Perfil de artista, Magazín Legalizace,

Profil výtvarníka Marie Ban, Magazín Legalizace č.42, 2017, Tereza Jirásková

Další z výtvarníků, kterého vám s radostí představíme je Marie Ban. Její tvorba je už dlouho spojena jak s naším magazínem, tak se sdružením Legalizace.cz. Maruška nám skrz svou značku NoPusher opakovaně tvoří designy na papírky, drtičky, samolepky, trička a spoustu dalších věcí. V tomto čísle se zaměříme na jají další lásku – malbu.

Co pro tebe tvorba znamená?

Tvorba je pro mě přirozenou součástí života. Zjistila jsem, že jsem se asi stala na malbě závislou, a když se k ní nemohu delší dobu dostat, začnou se u mě projevovat lehké příznaky abstinenčního syndromu. Baví mě celý ten proces tvoření, jak se obraz pomalu klube na plátně a poté na mě vykoukne ta směs počáteční myšlenky a výsledků samotné tvorby. Vznikne takové nové okénko do nějakého světa za plátnem, které si pak žije svým vlastním životem a visí na zdech v různých místnostech a lidé do něj mohou nahlédnout. Je pro mě důležité malovat obrazy s pozitivním nábojem a aby byly svým způsobem krásné; aby byly občas k zamyšlení, kontemplaci či pousmání. Občas se zaměřím jen na hru barev, tvarů a vytváření dojmů.

Jak vypadá tvá příprava na malování, tvůj setting? Máš nějaký rituál spojený s malováním?

Samotná malba je pro mě rituálem. Maluji nejraději doma a poslední rok mám k tomu vyhrazenou část místnosti jako ateliér. Je krásné tam vždy přijít a mít svůj prostor pro malbu. Často jsem se stěhovala a většinou malovala v kuchyni, na terase nebo v nějakém koutě bytu, kde jsem si to vždycky musela všechno rozložit a poté uklidit, protože ten prostor byl potřeba i na jiné věci a to je pak náročnější. Rozhodně raději maluji v klidu v interiéru a jsem ráda, když se malbě mohu věnovat několik dní v kuse, abych se do toho lépe ponořila.

Maluješ hodně i krajiny – přírodu. Zvolíš i návykové látky spíš přírodní než chemické?

Dává mi větší smysl užívat přírodní návykové či nenávykové látky. Mám ráda přírodu, je fajn ji pozorovat, trávit v ní čas a udržet se ve spojení s ní. Některé přírodní látky nám usnadňují uvědomovat si naše propojení s přírodou a být víc v kontaktu se svým vnitřním světem. Vždy mě fascinovalo to, jak jsme s přírodou svázáni a že existují spousty bylin obsahujících látky, které pomáhají lidské tělo léčit. A některé látky příznivě působí i na naši psychiku, což se mi zdá zajímavé.